24 06 2016

Durcan Yaşacan

Kısa Özyaşam (Short Autobiography):

Şair-Yazar ve Maliyeci. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdu... İlk ve orta okulu aynı ilçede, liseyi Giresun’da bitirdi. İşletme Fakültesi’nde öğrenimine devam etti. ..1969 da yaşını büyüterek memuriyete başladı.

Edebiyata şiirle başladı. İlk şiiri Ege Ekspres Gazetesi’nde yayınlandı (1973). Daha sonra öyküye yöneldi. 1983 yılında Varlık Dergisi’nin ’’Ustaların Seçtikleri’’ bölümünde yayınlanan ‘Köşedeki Vızıltı’ adlı öyküsüyle dikkat çekti. Geleneksel sözlü anlatımları günlük yaşamın konuşma biçimiyle yoğurarak kendine özgü bir üslup oluşturdu. İşlek, çarpıcı ve sürükleyici bir dille anlattığı öykülerinde alaycı, sorgulayıcı, eleştiren ve yer yer gözlemlere, zaman zaman da ayrıntılara dayanan bir tavır ortaya koydu.

Varlık, Sıfır, Karşı, Kıyı, Yeni Aksu, Kırmızıgül (Hollanda), Yazıt, Maliye Yazıları, Hürriyet Magazin, Samsun Sanat, Kuzeysu, Atika Sanat, Tını, Aykırı Sanat, İremcik, Öykü-Şiir, Yeni İmece, Damar, Abece, Isırgan, Türkü (Hollanda), Minerva, Aksu, Çınar, Dergi -DIE, Zeitschrıft (Almanya), Söylem, Beşparmak, Alleben, Actual Medicine, Cumhuriyet Dergi, Yenidönem, İlke Test, Evrensel Kültür, Pencere, Adam Öykü, Şair Çıkmazı, Dünya Gazetesi (Avustralya-Sydney) Maviyeşil, Alternatifsanat, Yenibinyıl Şiir, Gençliksanat, Yeni Vatan (Avustralya-Sydney)… Gibi gazete ve dergilerde ürünleri yayınlandı.

1990 da doğum yeri olan Çamlıhemşin’in kültür ve sanat yoluyla tanıtılmasına katkılarından ve edebiyattaki başarısının gönendirici görülmesinden dolayı Aşağıvice (Çamlıhemşin) tarafından plaketle onurlandırıldı. Stockholm (İsveç) üniversitesi uzmanlarınca hazırlanan ve 1991 de yayımlanan Ungdom Och Tradition adlı inceleme-araştırma kitabında fotoğraflarla tanıtımına yer verildi. 1986 da yayımlanan Konuşsana adlı ilk yapıtı, kurgu tekniği, dil bilinci ve özgün anlatım konularında geniş yankılara yol açtı. ‘Gizli Oda’ adlı öyküsüyle 1988 Tayad ‘Övgüye Değer’ ödülüne uygun görüldü. Edebiyat çevrelerinde ilklerin yazarı, dosyalı muhalefet yazarı olarak bilinen dünyanın en çok mektup alan yazarı sayılan ve öyküde toplumcu yorumu getirdiği öne sürülen Durcan YAŞACAN toplumcu gerçekçi öykünün günümüzdeki yerinin belirlenmesinde de birim yazar olarak gösterildi.

Ankara Bahçelievler (1997) ve Giresun (1998) Rotary Kulüpleri onur belgesi ile kültür ve sanatın Giresun’da gelişip sevilmesindeki emeğinden ve Aksu dergisinin yayımlanması ve tanıtılmasındaki çabalarından dolayı Giresun Halkevi tarafından plaketle onurlandırıldı.(1998). Bir Yanın Bahar Kalsın adlı kitabıyla (SES ) Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası1999 ‘Öykü Birincilik Ödülü’ne uygun görüldü. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi andının hazırlanmasından dolayı plaketle onurlandı (2013). Dünyanın en çok mektup alan yazarı sıfatıyla (20.219) Guinness Rekorlar Kitabı’na da başvuran Yaşacan; Türkiye Yazarlar Sendikası, Uluslararası P.E.N. Yazarlar Federasyonu Türkiye Merkezi, Edebiyatçılar Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Giresun Gazeteciler Derneği üyesidir.

YAYINLANMIŞ YAPITLARI:  Konuşsana (Öyküler, 1986);  Yediler Sekizlerde (Öyküler, 1989); Sen Eylüle Şükret  (Öyküler, 1994); Bana Darılmayın ( Deneme – Türyazılar, 1998);  Bir Yanın Bahar Kalsın (Öyküler, 1998); Şimdi Kimin Kimisin? (Yirmi Dokuz Buçuk Aşka, Şiirler, 2007); O Kokudan Kokuyor muyum? (Deneme - Türyazılar, 2011)

278
0
0
Yorum Yaz